Coraz częściej na moją skrzynkę mailową przychodzą tytułowe pytania np

  • Czym różni się wszywka od naszywki?
  • Czy mam zamówić drukowane naszywki czy haftowane?
  • Co to są naszywki, wyszywanki, wszywki, metki itd?
  • Jakie to są haftowane?

… i wiele innych. Poniżej postaram się wyjaśnić poszczególne opcje, gdyby czegoś zabrakło to piszcie – uzupełnię.

I Naszywki
Często przyszywane do odzieży w widocznym miejscu, zazwyczaj przedstawiają logo firmy lub symbol identyfikujący daną osobę z odpowiednią społecznością. Zawsze widoczne i wyeksponowane jako najważniejszy element odzieży.

  1. Naszywki haftowane – czyli nasz główny produkt i usługa. Przyozdobienie polega na wyszyciu wzoru nicią. W dzisiejszych czasach usługa maszynowego tworzenia takich wzorów nazywa się haft komputerowy. Naszywki haftowane cechuje wysoka estetyka i elegancki wygląd tworzony przez odpowiednie ułożenie nici. Naszywki haftowane nie blakną i zachowują swoje zalety po praniu. Wadą są ograniczenia techniczne: mała możliwa ilość kolorów (zazwyczaj maksymalnie 12) oraz brak możliwości odwzorowania małych szczegółów i napisów o wysokości mniejszej niż 4 milimetry. Technologia produkcji haftu jest droga i skomplikowana.
  2. Naszywki drukowane – takich nie produkujemy:) . Wykonanie wzoru polega na drukowaniu (tak jak w zwykłej drukarce lub sito). Teoretycznie jedna naszywka może zawierać nieskończenie wiele kolorów. Problemu nie stanowi zarówno skomplikowany wzór jak i jego małe elementy. Ważna zaletą jest łatwość i szybkość produkcji, oraz stosunkowo niska cena. Niestety drukowane plakietki często blakną na słońcu.

II Wszywki
Są to również elementy odzieży potocznie zwane metkami. Tym razem jednak są one ukrywane przed okiem większości obserwatorów. Proszę zajrzeć do szafy, pierwsza koszulka z tyłu na wysokości kołnierzyka ma wszytą metkę. Będzie to np przepis prania, rozmiar (L, XL itp), lub logo producenta – ewentualnie popularne sformułowanie “Made in China”.
Poważna wadą takiego rozwiązania jest konieczność jednorazowego zamówienia dużej ilości.

  1. Wszywki drukowane – jeden z produktów znajdujących się w naszej ofercie. Zazwyczaj na tasiemce wykonanej z tafty lub satyny drukuje się zamówiony wzór. Zaletą jest wysoka rozdzielczość i możliwość wykonania wielu kolorów. Idealnie nadaje się do przedstawienia przepisów prania lub rozmiarówki oraz wykonania wielokolorowych logo firm.
  2. Wszywki tkane – jak za dawnych lat – technika tkania taka sama, tylko nowsze (automatyczne) maszyny. Wzory tkane bardzo ograniczoną ilością kolorów (około 4 maksymalnie). Wszywki tkane charakteryzuje estetyka i ogólny lepszy wygląd od ich drukowanych konkurentów. Jeżeli wszywka ma prezentować naszą markę to lepiej wybrać tą opcję. Wszywki tkane również znajdują się w naszej ofercie.

W razie wątpliwości jestem do dyspozycji [email protected]