naszywki blog

Nowe wpisy

Site search

Kategorie

Archiwa

Nasze misje:

Przestępstwo Naszywkowe w kraju “przyjaznym” przedsiębiorcy

Grono wielbicieli Militariów, ASG czy Paintball oraz Motocykliści zapewne w prezentowanej po lewej stronie naszywce widzą Godło Polski: symbol patriotyzmu, więzi narodowych, ale w zmienionych kolorach. Zmieniona kolorystyka – kamuflaż – ma na celu zmniejszenie widoczności godła umieszczonego na mundurze. Jest to popularne i praktyczne  rozwiązanie stosowane na całym świecie mające na celu lepsze zamaskowanie np. żołnierzy.

Niestety taka naszywka nie spodobała się pewnemu, znanemu z donoszenia, mieszkańcowi Łodzi: Romanowi S.. Postanowił on zawiadomić prokuraturę o popełnionym przestępstwie.

Prokuratura Sąd jakby w pośpiechu, aby nie przekroczyć ustawowych terminów, 14 sierpnia 2013, na dzień przed długim weekendem wydał niechlujny wyrok nakazowy zawierający błędy formalne (pomylenie nr artykułu wykroczenia z jego opisem) oraz całkowity brak uzasadnienia. Pod uwagę nie zostały wzięte żadne nasze zeznania. Myślę, że nie muszę tutaj zaznaczać, że wyrok był dla nas niekorzystny. Zostaliśmy ukarani grzywną 500zł. Zdaniem prokuratury sądu umieszczenie w ofercie sprzedaży takiej naszywki jest: “demonstracyjnym okazaniem lekceważenia Narodowi Polskiemu, Rzeczypospolitej Polskiej” z dopiskiem “to jest wykroczenie z art 49 § 2kw“. Tymczasem art 49 § 2kw dotyczy innego wykroczenia. Czy to błąd drukarski czy pośpiech sądu?

Od wyroku się odwołaliśmy. Już 11 grudnia 2013 sprawą zajmie się Sąd Rejonowy Poznań – Grunwald i Jeżyce

Zgodnie z ustawą o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej oraz pieczęciach Państwowych w art. 16 ust. 2 ustawy dopuszczono umieszczanie na przedmiotach przeznaczonych do obrotu handlowego godła lub barw Rzeczypospolitej Polskiej w formie stylizowanej lub artystycznie przetworzonej.

Minister Kultury i Dziedzictwa narodowego w odpowiedzi na interpelację poselską w 2012 roku skonkretyzował, co należy rozumieć przez formę stylizowaną.

Zgodnie z nią:“stylizacja w plastyce polega na przedstawieniu postaci lub przedmiotów w sposób dekoracyjny. Artystyczne przetworzenie jest zaś pojęciem szerszym i polega na zmianie czegoś, nadające temu inny kształt, wygląd i kolor. Dopuszczalne jest zatem pewne modyfikowanie godła, zgodnie z artystyczną wizją wytwórcy, a następnie sprzedawanie produktów z takim godłem.”

Za takim podejściem przemawia także wyrok Sądu Apelacyjnego w  Warszawie z dnia 24 lutego 2005 roku, w sprawie o sygnaturze I ACa 49/2004.

W całą “akcję” została zaangażowana prokuratura, straż miejska oraz Policja w dwóch województwach, a za wszystko w podatkach płacą obywatele. W celu kontynuowania sprawy blisko 2000zł kosztów adwokata zapłaciła nasza firma. Czy wszystko dlatego, że w prokuraturze sądzie 14 sierpnia walizki na długi weekend były już spakowane?

Przedstawiony werdykt zdaje się być wygodnym rozwiązaniem dla wszystkich trzech stron: Pan Roman S. zadowolony, że obwiniony został ukarany, a prokuratura i sąd “szybko i sprawnie” zakończyła sprawę, dla nas niewygórowana kara. Tylko czy w sądownictwie o to chodzi?

Moim zdaniem takie traktowanie przedsiębiorców – obywateli Polski – jest zachowaniem nagannym. Jestem w stanie zrozumieć, że to czy taką naszywkę można czy nie można sprzedawać musi zdecydować sąd. Natomiast nie rozumiem jak prokuratura sąd może wydawać wyrok nie uwzględniając zeznań obwinionego? Jak można wydawać wyrok z błędami formalnymi? Mam nadzieję, że moje małe przestępstwo naszywkowe będzie cegiełką w tworzeniu lepszej Polski – kraju przyjaznego przedsiębiorcom i obywatelom.

EDIT:

Dyskusja także na naszym FanPage: www.facebook.com/NieDoZdarcia . Zabierz głos w tej sprawie. Czy prokuratura i sąd postąpiły słusznie? Jeżeli naszywka uraża Twoje poglądy to w jaki sposób. Jakie rozwiązanie tego problemu, dla naszej firmy, Twoim zdaniem było by najlepsze?

Warto poczytać też opinie w serwisie Wykop, a przy okazji kliknąć w “wykop” http://www.wykop.pl/link/1744482/przestepstwo-naszywkowe-w-kraju-przyjaznym-przedsiebiorcy/

Na naszym FB pojawiły się komentarze, że czarny orzeł kojarzy się z Prusami – zaborca z przed I wojny światowej. Oczywiście można iść dalej tym tropem. Czy zatem Dolnoślązacy powinni wstydzić się herbu swojego województwa (rys po lewej)? Czy Niemcy powinny usunąć czarnego orła ze swojego godła?

Zawiadamiamy, że nie mieliśmy na celu przyrównywania Polskiego Orła do jakiegokolwiek innego orła pojawiającego się wielokrotnie w historii Europy. Naszym jedynym celem było udostępnienie naszywki w barwach gaszonych głównie dla celów paramilitarnych.

Osobiście myślę, że fajnie w mediach się słyszy o milionowych łapówkach i ustawionych przetargach na miliardy. Problem w tym, że większość z nas tych kwot w ogóle nie jest w stanie sobie wyobrazić. Zwykłym ludziom się wydaje, że takie sprawy ich nie dotyczą. Jak mamy sobie uświadamiać o zwykłych problemach zwykłych ludzi czy małych firm, skoro największa władza w Polsce (media) ich nie wspiera? O tematach takich jak ten musimy mówić głośno.

Poniżej jako ciekawostka, oficjalna wersja monochromatyczna loga Ministerstwa Gospodarki.

Źródło: http://bip.mg.gov.pl/Patronaty/Logo+Ministerstwa+Gospodarki

Link do zeskanowanego wyroku tutaj.

W sądzie będzie nas reprezentował nasz pełnomocnik – Adwokat Andrzej Philips z Poznania

Trzymajcie kciuki za Polskę
Paweł Nijakowski

EDIT2:

Temat pojawił się w dzisiejszym wydaniu Głosu Wielkopolskiego. Ponadto zająłem się ewidencją czasu i kosztów poniesionych w związku z nagannym działaniem sądu.
Zapraszam tutaj:  https://naszywki.com.pl/blog/2013/11/czarny-orzel-w-glosie-wielkopolskim/

Comments

Comment from karol
Time Listopad 20, 2013 at 9:30 pm

No heheh.. W polskim systemie sprawiedliwosci to chyba codziennosc

Comment from Qurix
Time Listopad 20, 2013 at 10:17 pm

Jestem zdania ze Pan Roman S. czuł by się znakomicie w poprzednim ustroju. Natomiast w tej sprawie należy się zastanowić czy nie pozwać go za celowe działanie na niekorzyść firmy i ustroju komunistycznego…

Comment from Apollo 666
Time Listopad 21, 2013 at 12:42 am

Zaciekawił mnie ten Roman …. Jak się okazało Roman Sokołowski. Sporo o nim w internecie

http://www.expressilustrowany.pl/artykul/874727,pan-roman-lowca-wykroczen-zwieksza-kaliber,id,t.html
http://www.expressilustrowany.pl/artykul/812592,66letni-emeryt-robi-zdjecia-i-przekazuje-policji-uwazajcie-na-pana-romana-zdjecia,id,t.html

https://www.facebook.com/RomanKonfident – fan page który ma ponad 4000 lajków.
https://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=4D8bML_REho#t=54 – krótki reportaż w TVN24

Czy będzie musiał się stawić jako świadek na najbliższej rozprawie? Ciekawe czy przyjedzie do Poznania:) Ma za swoje!

Comment from Leśne Duszki
Time Listopad 21, 2013 at 2:34 pm

Firma Naszywki.com.pl jest bardzo przyjazna klientom. Z związku ze zpecyfiką działania harcerstwa zawsze traktowali nas ulgowo. Działanie Romana jest skandaliczne, szczególnie gdy szuka na siłę tematów do donoszenia różnym organom, tam gdzie ich nie ma. Pozostaje nam życzyć firmie naszywki.com.pl wszystkiego najlepszego, a panowo Romanowi takich samych jak on sąsiadów.

Comment from Dariusz
Time Listopad 21, 2013 at 9:10 pm

To trzeba ukarać MON bo większośc specjalsów i żołnierzy nosi flagi na mundurach w takich kolorach.

Comment from wolf
Time Listopad 21, 2013 at 9:42 pm

Panowie prokurator nie wydaje wyroku prokurator może co najwyżej skierować akt oskarżenia.Nie wiem kto wydał wyrok ale nie prokurator

Comment from Maksymilianty
Time Listopad 22, 2013 at 2:43 am

To musi być kpina. Co to za smieszny wyrok?
Co do K8888 ten Roman sobie myśli? Zapomniał że bezprzykrywkowa komuna mineła?

Przeciez ci ludzie naszywki dodali sobie do ubran po to, by istnieć pod symbolem POLSKI, nie śląska, czy prusów, bo jakby sąd wiedział- tylko w pewnych okresach naszej historii Orzeł nie miał na głowie korony!
PARANOJA W TYM KRAJU!!!

Prokuratura eghh sąd wydający taki wyrok powinien zostać rozwiązany w trybie natychmiastowym!
To jest jawne szkodzenie i zniesławianie obywteli godnie reprezentujacych ich Państwo!

a pan Roman winien być wsadzony za przysłowiowe kratki!

Comment from archeoziele
Time Listopad 22, 2013 at 9:50 am

To ja pozwolę sobie wytknąć jeszcze jeden błąd w tekście. Na zdjęciu nie widnieje godło, a herb. Godłem Polski jest orzeł srebrny (bo w heraldyce nie ma koloru białego), w koronie, zbrojny złotem. Orzeł na tarczy jest już herbem.

Comment from może to pomoże
Time Listopad 22, 2013 at 10:37 am

Szanowni Państwo!

Jeśli dobrze pamiętam, to na salach rozpraw w Sądzie Rejonowym w Kępnie wiszą bardzo podobne do waszych naszywek “wizje artystyczne” godła. Nie jest to biały orzeł na czerwonym polu, tylko taki złoto-brązowy bez pola. Gdyby udało się wam zdobyć zdjęcia z sali rozpraw z Kępna, to wtedy może by wam to pomogło.

Powodzenia!

Comment from Lupus
Time Listopad 22, 2013 at 7:23 pm

Paranoja… Ja z dumą noszę na mundurze gaszone orzełki, a ludzie, tak jak już zostało to powiedziane, często noszą gaszone flagi, bądź flagi z orłem państwowym lub Polską walczącą w kolorach gaszonych, także w wojsku. Walczcie o swoje, żeby nie doszło do paranoi!!! Pozdrawiam serdecznie.

Comment from Mot
Time Listopad 22, 2013 at 8:15 pm

WAŻNE !!! Wchodząc na tę stronę, byłem przekonany, że chodzi o “czarnego orła” w sądzie. Informacja: trzy dni temu pojawiła się w telewizji krótka informacja o procesie Henryka K. stalinowskiego prokuratora. Na sali rozpraw pojawiła się grupa Adama Słomki, krzyczeli jak zwykle:hańba, hańba, bo sąd zawiesił postępowanie. Moją uwagę przykuła wypowiedź jednego z prostestujących zarejestrowana kamerą mimochodem: “czarny orzeł w sądzie, hańba”. I rzeczywiście ! Na sali kamera zarejestrowała godło polski, ale nie biało czerwone, a całe czarne. W sądzie !!!!!! To jest uważam skandal, ale możecie to wykorzystać w swojej obronie. Nawet w sądzie było godło, orzeł,cały czarny, łącznie z tłem. Taki jakby wypukły.

Comment from Pawel Dobrowolski
Time Listopad 22, 2013 at 11:35 pm

Proszę dajcie nazwisko sędziego który wydał tę decyzję. Sąd to jest budynek, a wyroki wydają konkretni sędziowie, którzy mają imię i nazwisko.

Niech sędziowie wydający głupie wyroki stają się niesławni, a ci wydające sprawiedliwe poważani.

Dawjacie nazwisko tego łobuza…

Comment from Patriota
Time Listopad 26, 2013 at 3:36 pm

Nazwisko sędziego: Krystyna Lewecka-Łasińska. Patrioci podziękują Pani z nawiązką. Nie za 500zł. Nie za 3000zł. Do zobaczenia wkrótce.

Comment from boboo
Time Listopad 27, 2013 at 12:28 pm

Jak można skazać kogoś za namalowanie lub wyszycie jakiegoś ptaka czy innego zwierza? To samo dotyczy pozszywanych kolorowych szmat. Wokół tylko obraza uczuć, symboli. K…rwa, ludzie głodują, marzną, a tu ptaki i szmatki. Rozumiem, że jakaś grupa ludzi (niech to będzie nawet państwo) wybiera sobie symbol i barwy. Ale niech one będą tylko znakiem rozpoznawczym a nie świętością i powodem do gnojenia innych (normalnych).

Comment from wolf
Time Listopad 27, 2013 at 9:22 pm

Dodam jeszcze tyle że należy zaskarżyć z urzędu wszystkich producentów filmowych za używanie znaków i symboli zbliżonych do urzędowych i zastrzeżonych dla służb mam tu na myśli odznaki policyjne symbole innych służb poza tym pani sędzina niech siebie ukarze bo co ma na szyi orła ale na łańcuchu a kto to widział taki symbol na smyczy czy łańcuchu ciągać.

Comment from karol-k88
Time Listopad 27, 2013 at 10:23 pm

w Nowej Soli oraz Zielonej Górze w herbach również znajdują się identyczne orły jak w herbie dolnego śląska, a takich ludzi jak Roman to powinni karać za debilizm

Comment from Piotr Onyszczuk
Time Listopad 29, 2013 at 11:36 pm

Wobec powyższego wyroku sądu należy niezwłocznie pozwać Mennicę Państwową i domagać się natychmiastowej zmiany wszystkich monet i banknotów, gdyż godło na nich przedstawione również jest w niewłaściwych kolorach.

Comment from marx
Time Listopad 30, 2013 at 3:27 pm

Na banknotach i monetach jest ,, wizerunek
orła ” (!) których prawość regulują(!)
zarządzenia prezesa NBP .

Comment from marx
Time Grudzień 13, 2013 at 5:15 pm

A na używanie takiego łańcucha przez sędziów , zezwala Rozporządzenie Ministra
Sprawiedliwości . Jest tam pojęcie
,, wizerunek orła ” na co zezwala
Ustawa o godle , fladze , hymnie RP (!)

Comment from marx
Time Grudzień 13, 2013 at 10:30 pm

Proszę i domagam się aby posługiwaniać
się pojęciami ustawowymi ; godło RP ,
,, godło RP stylizowane , na … ” (!)
,, wizerunek orła ” a nie jakimś ,,herbem”!

Comment from marx
Time Grudzień 19, 2013 at 5:34 pm

http://www.wykop.pl/link/1111047/godlo-rzeczypospolitej-polskiej/

Napisz komentarz